2020-11-04 Idag plantering av våra Japanska Körsbärsträd...
På förmiddagen idag var det dags för plantering av våra 5 Japanska Körsbärsträd på torget utanför vår huvudentré.
Först grävde jag upp 5 djupa gropar och därefter 4 säckar á 40 l med fin mullrik jord, 3 stöttor per träd med band så vinden inte tar tag i de hittills smala stammarna och sliter omkull eller av dem. På torget kan det uppstå mycket starka kastvindar så det är bra att säkra dem så mycket det går.
Min älskade Rulle, goa fina vännerna och grannarna Magnus och Laszlo hjälpte till för att förankra dem var svårt att göra själv i blåsten.
Efter ett par timmars jobb tog vi alla en kaffe på Hashtag café (i grannhöghuset) som Laszlo var snäll att bjuda på. Det blåste lite svala vindar så det var skönt att komma in i värmen en stund och samtidigt få en trevlig pratstund.

Första trädet på plats (Rulle har tagit fotot)

Nu är alla 5 träden planterade...


Roligt att det gick så smidigt idag och mycket tack vare att jag förberett det hela igår eftermiddag samt för den fina hjälpen gav fick av Rulle, Laszlo och Magnus. (Magnus har tagit fotot)

Japanskt Körsbärsträd och så här fint med rosa vackra blommor kommer det förhoppningsvis att bli i maj nästa år.
Stort TACK till min älskade Rulle, fina goa vännerna Laszlo och Magnus för hjälpen samt trevlig samvaro.
Till dig min bloggläsare önskar jag en trevlig onsdag och var rädd om dig och de dina!
Tänk vad fint det kommer att bli när de börjar att blomma. Vädret varierar verkligen nu får man klä sig olika varje dag. Må så gott! 😍🐕