2017-02-19 Vilket härligt badliv på Kjelle och Karins Simklubb för barnen från Karenfolket i Tigerbyn
Strax efter kl 13.00 anlände drygt 20 barn från Karenfolket som bor i Tigerbyn på gränsen till Burma för att få bada, leka och stoja i Karin & Kjelles pool som de byggt för att de thailändska barnen ska ha möjlighet lära sig att simma och veta hur man beter sig i vattnet för att överleva om man ofrivilligt hamnar i vattnet.


Kjelle Bergqvist med ett hjärta av guld...
Det dröjde inte länge innan det var full fart på badandet och de flesta barnen kunde simma mer eller mindre bra eller hantera badandet med hjälp av de flytetyg som finns att tillgå vid poolen.
Det är andra gången dessa barn från Tigerbyn är här i Huay Yang för att få bada. leka och stoja i Kjelles och Karins pool. De har lärt sig simma mer eller mindre bra i den flod som ligger nära deras by i närheten av Burmagränsen.
Ett mycket uppskattat och fint initiativ av Kjelle och Karin som båda har ett generöst hjärta av guld!



Badglädjen är stor hos alla barnen det är lätt att se...


Här i skuggan sitter barnens sällskap och tittar på...
Kjelle och Karin har bett glassmoppen att komma dit för att bjuda alla barnen och deras sällskap på glass och det är självklart populärt.


När barnen har fått nog av lek och stoj i poolen kommer de att åka till Marli Garden för att bjudas på mat. Härefter skjutsas de tillbaka till Tigerbyn igen och får säkert med sig roliga minnen av sin dag i Huay Yang tack vare Kjelle och Karin.
Stort tack för att jag fick vara med och ta del av denna stora glädje som alla barnen visade och en stor eloge till Kjelle och Karin för att ni bjuder på detta och är så otroligt generösa och osjälviska!
Det är helt fantastiskt gjort av Kjelle o Karin. Jätte kul att du skriver om allt som händer i byn. Det är ett måste att läsa din blogg varje dag