2023-06-09 Dag 3, Mot och i Karlskrona, 12 mil...

Hejdå Kalmar och vi drog vidare till Karlskrona via delar av kustvägen till bl.a Kristianopel för att se den mäktiga muren som enligt historien då tillhörde Danmark. Den 6 meter höga muren skulle skydda mot svenskarna men som så småningom ändå tog över Kristianopel med omnejd.
 
Jisses vilket mäktigt bygge och verkligen kul att se. Havet låg på och det blåste rejält svala vindar men den campingplats som ligger innanför murarna är därmed hyfsat skyddad från de kraftiga vindarna.
 
När vi var nöjda med detta intressanta historiska inslag åkte vi vidare söderut utefter kusten. Vi stannade vid Sandhamn för att fika på medhavt och det var en plats som även husbilar gillade som ställplats.
 
Vi anlände till Karlskrona vid kl. 14 tiden och checkade in på vårt hotell Clarion Collection hotell Carlskrona. 
 
Som vanligt bjöds vi på eftermiddagsfikat som denna gång var en smarrig smulpaj på lingon, blåbär och hallon samt vaniljsås.
 
Innan kvällsmålet, som också ingår, tog vi en runda på stan.
 
Stort TACK för en trevlig resa med intressanta inslag och upplevelser och till dig min bloggläsare önskar jag en trevlig fredag samt helg!
 
Clarion Collection hotell Packhuset 
Kristianopel


Sandhamn för Fikapaus
 
Mums!
Tvärsöver gatan ligger hamnen 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kommentera här: