2025-06-05 En kul tur på MC till Lagos, ca 28 km...

Vi har hyrt MC/Scouter, en Yamaha Nmax 125 cc, idag för 2 dagar och för dagen åkte vi till Lagos västerut ca 28 km.

Rulle som är en suveränt duktig reseledare som hittar trevliga intressanta sevärdheter och upplevelser hade sett ut 4 olika mål.

Vi började med fyren och de magiskt vackra sandstensklipporna vid Ponta da Piedale. Så hisnande vackert att de nästan tog andan ur mig!

Nästa mål var 1600-talsfästningen Fontaleza da Ponta da Bandeira inne i Lagos som byggdes till hamnens försvar.

Stadsmurens grund mitt emot fästningen är från romartiden. Muren restaurerades på 1500 talet.

Efter detta var nästa mål varsin lunchglass på Gelato de Amore i närheten med vy mot havet. De gör glassen själva och de 3 kulor av olika sorter var så god samt hela stället var mycket fräscht och trevligt.

Nästa och sista mål var Slavmarknaden i hörnet av Praca Infante Dom Henrique som var Europas första slavmarknad på 1400-talet.

I Lagos var det stor uppvisning av Portugals armé som visade upp sitt försvar av stridsvagnar, fordon, ubåt, stora och små Drönare samt hundträning.

När vi var nöjda med dessa sevärdheter var det dags att åka hem till hotellet igen.

Stort TACK till min älskade Rulle för en för en fantastiskt trevlig dag!



Fyren


Soap aloe

Under tiden som vi blickade ut över den häftiga kustremsan såg vi att de rasade ner stora tjok med sand från den bortre klippan ner i havet.
Häftigt sandras!
Rulle har fotat mig...
Så häftigt!
Torkad Strandstjärna
Strandstjärna
Vi gick ner för trapporna till havet för att kolla närmare på dessa vackra sandklippor och det klara vattnet.



Rulle på vår hyrda Scouter Yamaha Nmax 125 cc som var pigg och stark och kul att köra.

Vi stannade till och tittade på fler vackra sandstensklippor och här har de byggt en slags bro mellan klipporna.
Fästningen
Vy mot den långsträckta stranden till Alvor
Vy mot stan
Vy mot havet

En nöjd Rulle efter glasspausen med stadsmuren i bakgrunden

Här fick jag gosa lite med en av de uppvisade hundarna av rasen Malinois, 5 år. Så duktig i bl.a skyddsträning!

På denna plats började Slavmarknaden på 1400-talet 














Kommentera här: